Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zboża choroby zbóż jarych

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub tolerancji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Nogaj 2021-01-16

Uprzednio niespełna rok po ożenku puścili tatami olśniewającej córy, natomiast po dwóch latkach podrostka.